چطور عاشق قهوه بمانیم

به عنوان باریستا، یک فرصت نادر دارید: که بتوانید در شغلی باشید که عاشق آن هستید. ممکن است جانبدارانه حرف زده باشم، باور دارم هیچ صنعتی، شگفت‌انگیزتر و الهام بخش‌تر از صنعت قهوه وجود ندارد.

اما در موقعیتی، ممکن است کمی احساس … خستگی کنید. خسته از مشتریان سخت. خسته از تولید هر روزه‌ی قهوه‌های مشابه. وقتی که عاشق شغلتان هستید، چه چیزی باعث می‌شود که انگیزه‌ و شعله‌های هیجان شما پایدار بمانند؟

هدفتان را بشناسید

داشتن هدف در تمام کارهای زندگی مهم است – و قهوه هم همینطور است. خوشبختانه، باریستا بودن خیلی فرصت برای داشتن هدف در زندگی شما ایجاد می‌کند.

شاید هدف شما این باشد که زندگی روزانه‌ی یک مشتری را کمی بهتر کنید. اینکه بداتید شما کار خوبی برای دیگران انجام می‌دهید، احساس خیلی شگفت‌انگیزی دارد. به شما این انگیزه را می‌دهد تا بتوانید بهترین باریستای در توانتان باشید.

یا شاید شما بخواهید مردم داستان پشت فنجان قهوه‌شان را بدانند: چرا هر کدام از قهوه‌ها منحصر به فردند. تولیدکنندگان چقدر سخت کار می‌کنند و تاثیر مصرف‌کننده را بر میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بدانید – فقط با خرید قهوه.

یا هدف شما پیشرفت شغلی است؟ ممکن است بخواهید کافی‌شاپ خودتان را باز کنید. مربی باریستا شوید، رُستر شوید، یا بخواهید قهرمان مسابقه‌ شوید.

اینکه بتوانید هدفتان را تعیین کنید، همیشه ساده نیست، اما به من اعتماد کنید، پیدایش خواهید کرد. و هر آن چیزی که هدف نهایی‌تان باشد، با استقامت و اشتیاق، می‌توانید به آن برسید.

اشتیاقتان را با دیگران سهیم شوید

اشتیاق قهوه مسری است. وقتی که آن را توضیح می‌دهید، بر روی همه‌ی افرادی که با آنها در ارتباط هستید، تاثیر می‌گذارید. و قسمت جادویی کار اینجاست که وقتی شما به بقیه الهام می‌دهید، آنها هم به شما الهام می‌دهند. وقتی کسی را برای کشف شگفتی قهوه بیدار می‌کنید، یادتان می‌آید که چرا عاشق این کارید.

زمانی که پشت بار می‌ایستید، یا درباره‌ی قهوه با کسی صحبت می‌کنید، یادتان باشد که اشتیاقتان را به دیگران منتقل کنید. از این لحظه لذت ببرید و کمک کنید تا دیگران هم لذت ببرند.

دنبال ماجراجویی باشید

دلیلی وجود دارد که می‌گویند عشق یک ماجراجویی است.

وقتی می‌خواهید عاشق قهوه باشید، دنبال ماجراجویی وحشی و شگفت‌انگیز قهوه باشید. به مزرعه‌های قهوه سفر کنید. کافی‌شاپ‌های جدید را امتحان کنید و از متدهای عجیب و غریب دم کردن قهوه استفاده کنید.

دنبال الهام گرفتن هستید؟ من معمولا از ماجراجویی‌های دیگران در صفحات اجتماعی، آن را می‌گیرم. اما یادتان باشد، تعریف ماجراجویی برای هر کس متفاوت است. برای یکی، دم کردن ایروپرس در وسط یک جنگل است. برای دیگران، رفتن به کافه‌های دیگر کشورهای دنیاست، یا امتحان کردن قهوه‌های جدید.

این صنعت پر از ماجراجویی است – پس ماجراجویی خودتان را پیدا کنید.

کارتان را سرگرم‌کننده کنید

قهوه مهم‌تر از کار من است – این خط فکری من است. من امروز از خواب بیدار شدم و برای رسیدن به هدفم هیجان داشتم، ماجراجویی‌های قهوه را تجربه کردم و اشتیاقم را برای دیگران تعریف کردم.

و اگر کار با قهوه سرگرم‌کننده نبود، این کار نمی‌کردم. بله، در این‌باره جدی هستم – من باید کارم را انجام دهم. به عنوان باریستا، من مسئول درست کردن بهترین قهوه‌ای هستم که می‌توانم و باید مدام پیشرفت کنم. به عنوان یک مربی باریستا هم، مسئولم تا به دیگران کمک کنم که به اهدافشان برسند.

همینطور سرگرمی را در کار روزانه‌ام هم پیدا می‌کنم. یادتان باشد همیشه لحظه‌هایی را برای خندیدن پیدا کنید، با کسانی‌که شما را شاد می‌کنند، قهوه بنوشید و از زندگی خود به عنوان یک حرفه‌ای قهوه لذت ببرید. چرا که هیچ‌کاری در این دنیا، بهتر از انجام دادن آن چیزی که عاشقش هستید و عشق به انچه انجام می‌دهید، نیست.

Shaun Aupiais